#alpha_news #Հայ_ռուսական
(Թուրքիան շարունակում է փոխել Հարավային Կովկասի անվտանգության ճարտարապետությունը)
Հայ-ռուսական հարաբերությունների տրանսֆորմացիան հասել է ռազմավարական գործընկերության նախկին ճարտարապետության համակարգային ապամոնտաժման փուլին, ինչն իր արտացոլումն է գտնում պաշտոնական Երևանի՝ դեպի հրապարակային առճակատման կտրուկ անցման մեջ։
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջերս տեղի ունեցած ձախողված այցը Ռուսաստանի Դաշնություն, որը նշանավորվեց Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի և հետխորհրդային տարածքի համար պատասխանատու մի շարք այլ կարևոր ռուս պաշտոնյաների հետ հանդիպման բացակայությամբ, դարձավ երկկողմ հարաբերությունների վերափոխման գործընթացի կարևոր ցուցիչ։ Մոսկվան օգտագործեց Սիմոնյանի այցը՝ հրապարակային հարթակ դուրս բերելու այն վերաբերմունքը Հայաստանի գործող իշխանությունների նկատմամբ, որը տևական ժամանակ քննարկվում էր բացառապես փակ դռների հետևում։ Արարողակարգային սովորական փոխգործակցությունից այս ցուցադրական հրաժարումը ի հայտ բերեց երկու երկրների իշխանությունների միջև առկա խնդիրների խորությունը։