"V-BAT"lər Ermənistana üstünlük qazandıracaq, yoxsa daha bir ölkə ilə gərginlik? - HƏRBİ XRONİKA
Ötən həftə Birləşmiş Ştatların vitse-prezidenti Ceyms Devid Vensin Ermənistan və Azərbaycana səfəri Cənubi Qafqazda yeni siyasi mərhələnin başlanğıcı kimi tarixə düşsə də, səfərdə diqqət çəkən əsas məqamlardan biri super dövlətin hər iki ölkə ilə hərbi əməkdaşlıq və silah satışı məsələsini açıq müstəviyə çıxarması olub.
Vacib rəsmi nümayəndənin Ermənistana “V-BAT” dronları, Azərbaycana isə qayıq-katerlər veriləcəyi ilə bağlı açıqlaması özlüyündə müzakirəyə açıq olan yeni bir məqam yaradıb.
Yaranan sual nəzəri olaraq regionda balanslı siyasət yürütməkdə iddialı görünən ABŞ-nin iki tərəfə verilən silahların təsir yükündə də lazımi balansı gözləyib-gözləmədiyi ilə bağlıdır. Yəni Ermənistana verilən “V-BAT” dronları ilə Azərbaycana vəd edilən sahil mühafizə katerlərinin tərəflər üçün faydalılıq əmsalı eynidirmi?
“Hərbi xronika” rubrikasının yeni buraxılışında bu və digər suallara aydınlıq gətirilib.