Описание: #APATV #rusiya #Yekaterinburq
“Rusiyada heç` bir` hüquqi əsas olmadan aylardan bəri həbsdə saxlanılan qardaşım Bakir Səfərovun həyatı təhlükədədir”.
Apa` xəbər verir ki, bu barədə ötən ilin iyununda törədilmiş “Yekaterinburq hadisələri” zamanı 2 qardaşı Rusiyanın hüquq mühafizə orqanları tərəfindən vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş, 1 qardaşı isə hələ də Rusiyada həbsdə saxlanılan Seyfəddin Hüseynli (Səfərov) açıqlama verib.
O, deyib ki, rəsmi Moskva tərəfindən etnik azlıqların məruz qaldığı ayrı-seçkilik sistemli təzyiq və təqibin tərkib hissəsidir: “Mənim ailə üzvlərim, doğmalarım Rusiyada etnik dözümsüzlüyün pik həddə çatmasının qurbanlarıdır. 2025-ci ilin yayında Yekaterinburqda etnik mənsubiyyətinə görə azərbaycanlılara qarşı baş verən amansız hücumlar və təzyiqlər Azərbaycan ictimaiyyətini dərindən sarsıtdı, haqlı olaraq böyük hiddət doğurdu. Qardaşlarım - Ziyəddin və Hüseyn Səfərovlar hüquqazidd şəkildə saxlanılaraq evində, övladlarının gözləri qarşısında döyüldü, işgəncələrə məruz qoyuldu və sonra hər ikisi öldürüldü. Digər qardaşım – alitəhsilli rus dili müəllimi, ziyalı və nümunəvi vətəndaş Bakir Səfərov saxta ittihamlarla hələ də həbsdə saxlanılır. Bizim ailəmizə qarşı zorakılığa yol vermiş Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanlarının vəzifəli şəxslərinin heç biri cəzalandırılmadı. Diaspor nümayəndələrimiz, o cümlədən Şahin Şıxlinski və ailəsi də oxşar rəftara məruz qaldı. Əksinə, Yekaterinburqda azərbaycanlılara divan tutan Rusiya polisləri bu hadisələrdən sonra yüksək dövlət təltiflərinə layiq görülüb. Onların içərisində vaxtilə Qarabağda erməni separatçıları ilə çiyin-çiyinə çalışmış polis polkovniki İbrahim Əbdülqədirov da var və o, Rusiyanın 2-ci dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə təltif edilib”.
Seyfəddin Hüseynli qeyd edib ki, AZAL-ın mülki təyyarəsinə raket atəşləri açan Rusiya hərbçiləri də indiyədək cəzalandırılmayıb: “Əksinə, bu yaxınlarda Rusiya Federasiyası İstintaq Komitəsinin sədri Aleksandr Bastrıkinin bu hadisəni ört-basdır etməyə yönələn və cinayət işinə xitam verilməsi barədə anlaşılmaz məktubu ictimailəşdi. Təbii ki, Azərbaycan dövləti bu məsələlərlə bağlı çox ciddi iş aparır, bununla əlaqədar ali səviyyədə qətiyyətli siyasi iradə bildirilib. Lakin düşünürük ki, vətəndaş cəmiyyəti də fəal şəkildə bu prosesə qoşulmalıdır, BMT və digər təsisatlarda Rusiyada etnik azlıqların məruz qaldığı ayrı-seçkilik, həyatları üçün yaranan ciddi təhlükə diqqət mərkəzinə gətirilməlidir”.
Seyfəddin Hüseynli artıq bu istiqamətdə mübarizəsini 2026-ci il yanvarın 20-də Bakıda təsis etdiyi və sədri olduğu “Mədəni və Etnik Müxtəliflik Mərkəzi” İctimai Birliyi çərçivəsində davam etdirəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, Rusiyada digər etnik azlıqlara – məsələn, ləzgilərə, talışlara, çərkəzlərə münasibətdə də insan haqları davamlı şəkildə pozulur və onların da hüquqlarının müdafiəsinə ciddi ehtiyac var: “rəsmi Moskvanın etnik qrupları siyasi təzyiq aləti kimi istifadə etməsi, təqiblərə və ayrı-seçkiliyə məruz qoyması heç bir çərçivəyə sığmır. Bu isə ilk növbədə Rusiya hakimiyyətinin öz vətəndaşlarına qarşı açıq hörmətsizliyidir”.
Qeyd edək ki, Mədəni və Etnik Müxtəliflik Mərkəzi Rusiyada etnik azlıqların məruz qaldığı ayrı-seçkilik halları ilə bağlı hesabatlar üzərində işləyir, bu sənədlər BMT və digər beynəlxalq təsisatlara təqdim olunacaq.