នេះជាលើកទី១ហើយ ដែលអតីតមន្រ្តីជាន់ខ្ពស់គណបក្សហ៊្វុនស៊ិនប៉ិច និងជាអតីតអគ្គស្នងការរងនគរបាលជាតិ លោក ងួន សឿ បានចេញមកសារភាពថា ធ្លាប់បានទទួលលុយពីលោកនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន បង្កើតគណបក្សថ្មី ដើម្បីប្រកួតប្រជែងការបោះឆ្នោតកាលពីឆ្នាំ១៩៩៨។
លោក ងួន សឿ ដែលបាត់ខ្លួនពីឆាកនយោបាយកម្ពុជាជាង១០ឆ្នាំមកហើយនោះ បានថ្លែងប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីថា លោកក៏ជាមន្រ្តីម្នាក់ ដែលធ្វើឲ្យគណបក្សហ៊្វុនស៊ិនប៉ិចចុះខ្សោយ បែកបាក់ ព្រាត់ប្រាស់គ្នាដែរ។ លោក ងួន សឿ ដែលជាប្រធានគណបក្សពលរដ្ឋខ្មែរ បានចងសម្ព័ន្ធភាពជាមួយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជារបស់លោក ហ៊ុន សែន ជាងមួយទស្សវត្តមកហើយនោះ ឥលូវនេះ លោកប្រកាសដកខ្លួនចេញពីសម្ព័ន្ធភាពនេះវិញហើយ។ លោកប្រកាសថា នឹងបើកដំណើរការគណបក្សរបស់លោកវិញ ក្រោយពីគណបក្សនេះមិនដំណើរជាង១០ឆ្នាំមកនេះ។
តើលោក ងួន សឿ ដែលធ្លាប់ទទួលលុយពីលោក ហ៊ុន សែន ដើម្បីបើកដំណើការគណបក្សពលរដ្ឋខ្មែរកាលពីជាង១០ឆ្នាំមុនដូចម្ដេចខ្លះ? ហើយឥលូវនេះមូលហេតុអ្វីបានជាលោកចង់វិលចូលឆាកនយោបាយវិញ?
RFA Khmer ជាទំព័រផ្លូវការរបស់ វិទ្យុអាស៊ីសេរី ( Radio Free Asia )។